ZBIÓRKA
Data: 30 kwietnia
Godzina: 10.05
Miejsce: Przystanek Wróblin - Sobieskiego (dojazd autobusem linii nr 10)
TRASA
kamieniołom Wróblin Swornica Mała Panew kościół św. Anny w Czarnowąsach Opolski Ogród Dendrologiczny śluza we Wróblinie ul. Ligudy port w Zakrzowie cementownia Odra
RELACJA
W ramach kolejnej wycieczki przyrodniczo-historycznej w dniu 30 kwietnia odwiedziliśmy północne dzielnice Opola – Wróblin i Zakrzów, a także sąsiednie miejscowości Krzanowice oraz Czarnowąsy. O godzinie 10.10, w 20-osobowym gronie (później dołączyła do nas jeszcze jedna uczestniczka), wyruszyliśmy z przystanku autobusowego przy ulicy Sobieskiego we Wróblinie. Ciepły wiosenny dzień gwarantował już na starcie przyjemny spacer, pełen ciekawych obserwacji.
W trakcie pierwszego etapu wędrówki pograniczem Wróblina i Krzanowic obejrzeliśmy trzy zabytkowe kapliczki. Odwiedziliśmy również kamieniołom Wróblin, w pobliżu którego po dziś dzień znajdują się zabudowania nieczynnej cementowni Frauendorf (tak również nazywał się przed wojną Wróblin). Uczestnicy wycieczki poznali kilka faktów dotyczących historii przemysłu cementowego w regionie (wycieczka poświęcona w większej mierze temu zagadnieniu odbyła się już wcześniej, 9 kwietnia). Nad wyrobiskiem przyglądaliśmy się żyjącym tu ptakom. Ukoronowaniem było pojawienie się dorosłego bielika – ptak krążył nad nami przez dobre kilka minut, dopóki nie przegonił go gawron.
Przemierzywszy pola położone między Swornicą a Małą Panwią, dotarliśmy do śluzy na drugiej z wymienionych rzek, a następnie do centrum Czarnowąsów i mostu na Małej Panwi. Co prawda nie udało nam się tu zaobserwować lęgnących się w pobliżu w ubiegłym roku nurogęsi, jednakże podczas przystanku przybliżyliśmy awifaunę rzeki. Z mostu blisko już było do XIII-wiecznego klasztoru św. Norberta – najważniejszego zabytku wsi. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się, jak ważną rolę gospodarczą, kulturalną i religijną spełniał klasztor na przestrzeni stuleci, oraz że z powodu wojny trzydziestoletniej obiekt ten przez kilka dekad nie funkcjonował.
Spod klasztoru wyruszyliśmy w kierunku Opola, mijając po drodze zabytkowe fragmenty murów i basztę z XVII wieku. W Czarnowąsach zatrzymaliśmy się jeszcze przed drewnianym kościołem św. Anny, będącym niestety jedynie rekonstrukcją oryginalnej świątyni, która spłonęła w 2005 roku.
Powróciliśmy do Wróblina. Tam zatrzymaliśmy się w miejscu, w którym utworzony zostanie Opolski Ogród Dendrologiczny. Następnym punktem programu była śluza Wróblin. Na tym przystanku zostały opisane walory przyrodnicze doliny Odry, przede wszystkim występujące tu gatunki ptaków. Trzy spośród tych zaprezentowanych na fotografiach (czapla siwa, brodziec piskliwy i rybitwa rzeczna) pozwoliły się zaobserwować – jak na zawołanie!
Ścieżką wzdłuż Odry wycieczka dotarła do dzielnicy Zakrzów. Uczestnicy wyprawy mogli tu zobaczyć osiedle przy ul. Ligudy, z rzadko już spotykanym na współczesnych osiedlach tego typu układem kalenicowym, kolejne zabytkowe kapliczki oraz kościółek świętej Anny. Przedostatnim punktem programu był port rzeczny w Zakrzowie, oddany do użytku w roku 1913. Miał on przejąć rolę portu przeładunkowego od portu Młynówka, lecz z wielu powodów się to nie udało. Dziś niestety odchodzi w zapomnienie. Ostatnim przystankiem wycieczki była cementownia Odra.
Tekst: Maciej Kowalski